pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Xpujil lub Xpuhil  znajduje się w stanie Campeche w Meksyku, w języku Maya znaczy „Cola de gato” nazwa miejsca pochodzi od nazwy rośliny Koci Ogon, występującej na tym terenie i leży około 60 km na zachód od Francisco Villa.

 

 

Historia

Miasto zalicza się do późnego okresu klasycznego Majów ( 800 – 900 ), mimo ,że było zamieszkiwane już wcześniej od okresu preklasycznego. Przetrwało do 1200 roku, osiągając szczyt rozwoju w latach 750 – 900. Ta strefa jest przykładem stylu architektonicznego nazywanego Rio Bec. Styl ten charakteryzował się piramidami z symulowanymi wieżami i dekoracyjnymi schodami.

 

 

 

Ruiny Xpujil zostały odkryte przez członków ekspedycji archeologicznej z Carnegie Institute w Waszyngtonie w 1938 roku. Badacze posiłkowali się informacjami, notatkami, fotografiami i rysunkami  epigrafisty , archeologa i etnologa specjalizującego się w cywilizacji Majów Tatiany Proskouriakoff.

 

Co warto zobaczyć

Xpujil składa się z około 17 grup architektonicznych i licznych platform, budowli o charakterze mieszkalnym rozproszonych na powierzchni 5 kilometrów kwadratowych. Do tej pory zwiedzającym udostępniono jedynie niewielką część dawnego miasta. Pierwsze 4 budynki, znajdują sie na północ od drogi głównej i , są to struktury I, II, III i IV.

 

 

Struktura I

Ta budowla zwana Trzy wieże pochodzi z późnego okresu klasycznego. Do dwóch istniejących wież dodano tu trzecią bardziej wsuniętą w tył pozostałych. Wieże pełniły funkcję czysto dekoracyjne imitując front piramid świątynnych z niemal pionowymi schodami, podobnie jak w Peten w Gwatemali. Fasadę nad drzwiami zdobiły niegdyś olbrzymie maski, prawdopodobnie przedstawiające stylizowane koty. Każda z nich ma 15 m wysokości i stanowią one klasyczny przykład architektury Rio Bec.

 

 

Cala Struktura wznosi się na platformie o zaokrąglonych narożnikach i długości około pięćdziesięciu metrów. Po północnej i południowej stronie znajdują sie tutaj pomieszczenia pałacowe. Budowla ta pełniła rolę nie tylko miejsca sakralnego, ale również stanowiła rezydencję władców i ich rodzin.

 

 

Struktura IV

Ta dwupoziomowa budowla zachowała kamienne ławy i zewnętrzne dekoracje, wyróżniające się motywami geometrycznymi i majańskimi symbolami w formie litery T.

 

 

 

Na terenie miasta wznoszą się też Struktury II i III, stanowiące przypuszczalnie kompleksy pałacowe. Budowle te składają się z kilku pokoi mieszkalnych usytuowanych po wschodniej i północnej stronie strefy.