pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Chetumal jest stolicą stanu Quintana Roo i powiatu Othon Blanco. Znajduje się w południowej części stanu, przy granicy z Belize, nad Zatoką o tej samej nazwie. Nazwa Chetumal pochodzi z języka Majów Ch’aak Temal, i znaczy „miejsce, gdzie rosną czerwone drzewa”, lub „miejsce, skąd schodzą deszcze.

 

 

 

Przed przybyciem Hiszpanów, na miejscu dzisiejszego miasta, istniała mała, ale ważna politycznie osada Majów Chactemal, która kontrolowała południową część dzisiejszego stanu Quintana Roo i północne Belize.

 

 

 

w roku 1512 ostatniemu kacykowi Chectamal o imieniu Nachan Can ofiarowano dwóch Hiszpanów, którzy przeżyli zatonięcie swego galeonu: Gonzalo Guerrero y Jeronimo de Aguilar.

 

 

 

Gonzalo Guerreo całkowicie zasymilował się z Majami,nauczył ich nowoczesnej, jak na tamte czasy, sztuki walki, został nawet mianowany szefem armii i pojął za żonę córkę kacyka o imieniu Zazil Ha, z która miał kilkoro dzieci, pierwszych metysów Ameryki Łacińskiej. Z tego też powodu Chetumal nazwane jest „kolebką Metysów”.

 

 

 

Opór, jaki podczas czasów kolonii sprawiali Majowie spowodował, z Hiszpanie przed długi okres czasu nie zbudowali żadnego dużego miasta w tym regionie, z wyjątkiem Bacalar, gdzie powstał silnie umocniony fort, który bronił dostępu do miasta przed atakami Majów i piratów angielskich. Do 1898 roku tereny w okolicy Chectamal zamieszkiwali wyłącznie Majowie.

 

 

 

Rząd prezydenta Meksyku Porfirio Diaza postanowił zmienić tę sytuację rozpoczynając decydującą ofensywę zbrojna przeciwko Majom i ustalając definitywnie granice miedzy Meksykiem i Hondurasem Brytyjskim (dzisiaj Belize) na rzece Rio Hondo. Poza tym odłączył tereny dzisiejszego stanu Quintana Roo od stanu Yucatan, czyniąc je terytorium federalnym.

 

 

 

Pierwszym krokiem było utworzenie bazy wojskowej i punktu celnego, który nazwano Payo Obispo. Pierwszym komendantem garnizonu został oficer wojsk meksykańskich Othon Blanco. On to 5 maja 1898 roku oficjalnie zakłada miasto Payo Obispo (nazwa pochodzi od Biskupa Payo Enriquez de Riviera, który wizytował kiedyś te tereny).

 

 

 

W pierwszych latach swego istnienia Payo Obispo było małą miejscowością, której mieszkańcy zajmowali się przede wszystkim strzeżeniem granicy i eksploatacją lasów, zbierając przede wszystkim kauczuk.

 

 

 

W 1915 roku Payo Obispo staje się stolicą Terytorium Quintana Roo. Duży impuls do rozwoju miasta dał gubernator stanu Rafael Melgar, który zaczął stawiać domy z cegieł, budować szpitale i szkoły i rozwijać ekonomię poprzez eksploatację lasów, ściągając wielu Meksykanów z innych regionów kraju. 16 stycznia 1937 roku zmieniono nazwę miasta z Payo Obispo na Chetumal.

 

 

 

Szybki rozwój miasta został zatrzymany w 1955 roku, kiedy to 27 września przeszedł nad regionem huragan piątej, najwyższej kategorii, o wdzięcznym imieniu Janeth.

 

 
 

Cale miasto zostało kompletnie zniszczone i zginęło wtedy 500 mieszkańców. Po huraganie miasto, praktycznie od początku, całkowicie odbudowano. Dzisiaj jest prężnym ośrodkiem liczącym prawie 200.000 mieszkańców, posiadającym kilka uniwersytetów, przemysł. Jest tez ważnym węzłem morskim łączącym Meksyk z Belize i Ameryką Środkową.

 
 
 
 
Co warto zobaczyć:

Centrum Sztuk Pięknych (Centro Cultural de las Bellas Artes)

Położone w centrum Chetumal mieści Muzeum Miejskie, z wystawą fotografii i dokumentów opowiadających historię miasta od Wojny Kast, aż po dzień dzisiejszy, Teatr Minerva i Pasaż Sztuki.

 

 

 Muzeum Kultury Majów (Museo de la Cultura Maya)

Położone w centrum miasta muzeum należy do największych i najlepiej wyposażonych w całym stanie Quintana Roo. Znajduje się w im wiele rzeźb autentycznych jak i reprodukcji, a osiem sal wystawowych pokazuje rozwój kultury Majów, jej początki i rożne aspekty życia codziennego, jak rolnictwo, handel, nauka, technologie i religia.

 

 

Muzeum Regionalne Miasta ( Museo de la Ciudad )

Znajduje się na terenie starej szkoły Belisario Domínguez. W muzeum umieszczone są fotografie, przedmioty i dokumenty, które opowiadają historię powstania miasta, od jego początków, poprzez rozwój i współczesność.

 

 

 Monumento – Pomniki

 
 
 
Parque – Parki
 
 
 
 
 
 Catedra
 

 

 Mapa Chetumal