pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Xel Ha nazwa pochodzi od osady majów, których pozostałości możemy dzisiaj podziwiać na terenie dzierżawionym przez park. Samo Xel – Ha oznaczało w języku Majów „miejsce, gdzie narodziła się woda”. Patrząc na to miejsce zdajemy sobie sprawę, że nazwa jest adekwatna do usytuowania i w pełni oddaje charakter tego kompleksu rekreacyjno – wypoczynkowego.

 
Historia
 
Strefa archeologiczna Xel – Ha znajduje się…..         
 
 

Dzisiaj

Xel – Ha to naturalny park wodny, jedno z największych akwarium na świecie w którym żyje 70 gatunków fauny morskiej i słodkowodnej. Xel-Ha znajduje się 240 km na północ od Chetumal oraz 122 km na południe od miasta Cancun.

 

 

 Powstały w 1980 r. park jest przepiękny. Seledynowa woda. Niskopienne gęsto rosnące drzewa. W sercu parku znajdują się laguny (promowane jako główna atrakcja parku) tworzące z zespołem okolicznych cieków naziemnych i podziemnych słone zlewiska. Xel-Ha to jednocześnie naturalne akwarium, gdzie swoje miejsce odnajdują tropikalne ryby, żółwie.

 

 

Istnieje także miejsce, w którym turyści mogą podziwiać rekina. Wędrówka po parku to sama przyjemność. Chodzimy wzdłuż krystalicznych potoków, przechodzimy przez zarośla, odnajdujemy ukryte oczka. Xel-Ha jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie widzimy dwa zjawiska jednocześnie: termokliny i haloklina. Wokół zatoki są niezliczone piękne formacje, jaskinie, której ściany pokryte są skamieniałości wymarłych mięczak i innych okazów prehistorycznych.

 

 

 Misja

Niemal od samego początku jako ekologiczny parku 15 lat temu, Xel-Ha pracował nad utrzymaniem równowagi z przyrodą. Od systemów utylizacji odpadów do programów ochrony zagrożonych gatunków, takich jak manatów, różowego ślimaka i żółwi morskich.

Programy ochrony środowiska Xel-Ha koncentrują się wokół: zintegrowane zarządzanie wodą, prądem i gazem, ochrona zasobów naturalnych, gospodarka odpadami, ochrona środowiska.

 

 

 Celem parku jest również działanie na rzecz różnych programów społecznych, które integrują wszystkie okoliczne społeczności, zwłaszcza miasta Chemuyil i Tulum. Filozofią Parku jest wspieranie rozwoju tych społeczności. Za swoje osiągnięcia w tej dziedzinie park został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami uznaniem organizacji rządowych, nie tylko Meksyku.

Atrakcje                                             

W parku można pływać, nurkować i uprawiać snurkowanie. Bawić się z delfinami (za dodatkową opłatą). Trasę parku można pokonać piechotą, rowerem lub specjalnym pociągiem zwanym trenecito. Warto zaznaczyć, że park jest mocno „uwspółcześniony”. Na większości punktów wypoczynkowych czekają na nas rozłożone hamaki, leżaki, sklepy z pamiątkami, bary…

 

 

 Smakosze kuchni zarówno meksykańskiej i inernacional mają do wyboru kilka restauracji czynnych od 9.00 do zamknięcia parku. 

W parku bez wątpienia odnajdą się wszyscy. Zarówno wielbiciele tzw. biernego wypoczynku na leżakach, jak i ci, którzy cenią nieco wysiłku, spacery. Tym drugim warto polecić wybranie się na spacer ruchomym pomostem na wodzie. To tzw. Ścieżką Wiatrów.

 

 

To również dobre miejsce dla dzieci, które do dyspozycji maja naturalne baseny, możliwość karmienie manatów i rybek, pływanie w gumowych kołach, skoki do wody, huśtawka na linie. wszystko to pod okiem ratowników oraz mając na sobie kapoki. Dla każdego uczestnika do dyspozycji jest szafka na odzież, ręczniki, toalety, prysznice, kapoki. Za opłatą depozytową rurki, maski , płetwy.

 

 

Na terenie Parku można poszerzyć również swoją wiedzę na temat cywilizacji Majów, hodowli pszczół jukatańskich uczestnicząc wraz z przewodnikiem parku w wycieczce tematycznej.Park Xel -ha jest jednym z 13 cudów natury Meksyku.

Profesjonalna miła i rzetelna obsługa oraz fachowa pomoc są gwarancją bezpieczeństwa.