pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Wyspa Holbx – Isla Holbox. Nazwa Isla Holbox znaczy „Ciemna Dziura” i pochodzi od znajdujących sie tutaj obszarów namorzynowych zabarwiających na czarno wody w Lagunie Yalahao.

Długość wyspy wynosi 12 kilometrów, szerokość – 1,5 km. Isla Holbox jest oddzielona od stałego lądu przez lagunę. Wyspę zamieszkuje ok 1400 osób. Rdzenni mieszkańcy to potomkowie Majów, dzisiaj zajmujący się głównie rybołówstwem i wyplataniem hamaków. Jednak można tutaj zauważyć również ludność napływową. Są nimi w przewadze właściciele sklepików, hoteli czy domów prywatnych.

 

 

Gospodarka wyspy opiera się głównie na rybołówstwie. W ostatnim czasie rozwija się także turystyka, która do tej pory nie odgrywała znaczącej roli. Turyści odwiedzający Isla Holbox przyjeżdżają głównie w celu oglądania rekina wielorybiego.

Ulice i drogi wyspy są piaszczyste. Na wyspie praktycznie nie ma samochodów, a głównym środkiem transportu mieszkańców są wózki golfowe, meleksy, rowery, skutery oraz motorowery.

 

 

Półwysep Holbox to 35-kilometrowy raj z pięknymi białymi plażami i turkusową wodą Morza Karaibskiego. Oaza ciszy i spokoju. Na wyspę można sie dostać drogą morską promem z miejscowości Chiquila oraz powietrzną dzięki niewielkiej lokalnej linii lotniczej Aerosaab, która zapewnia połączenia z Cancún oraz Playa del Carmen. Wyspa posiada pas startowy, zdolny do obsługiwania pięcioosobowych samolotów typu Cessna.

 

 

Z powodu braku Banków i nie zawsze działających na wyspie bankomatów radzimy zabrać ze sobą większą ilość gotówki najlepiej miejscowej czyli pesos mx. Wprawdzie w niektórych restauracjach i hotelach można płacić kartą bankomatową jednak prowizje jakie są naliczane są po prostu nie opłacalne. Na wyspie prawie w każdym hotelu jest internet, a ponadto znajdują się tutaj również kafejki internetowe. Komunikowanie się na wyspie drogą telefoniczna nie sprawia już problemu, działają tu już prawie wszystkie sieci telefonii komórkowej. 

 

 

Co robić na Isla Holbox:

Lokalne biura polecają rejsy łódkami po wodach Laguny Yalahau i obserwacje ptaków brodzących żyjących na wyspie i terenach lasów namorzynowych. Przed laty Yalahao był naturalnym źródłem świeżej wody dla społeczności Holbox. Przez 40 lat w XVI wieku wody Laguny Yalahao były schronieniem i kryjówką grasującego na wodach Morza Karaibskiego pirata Francisco de Molasa. Był to także port handlowy dla Majów. Na terenie Laguny znajduje sie słynne Ojo de Aguas zbiornik ze słodką wodą.

 

 

Na wyspie od strony północnej panują sprzyjające do uprawiania kitesurfingu warunki. Hotele i miejscowe biura oferują również kursy nauki tego sportu.

W okresie od czerwca do września możliwość snurkowania w towarzystwie rekina wielorybiego, które w tym właśnie okresie przypływają w rejony Holbox i żywią się w głębszych wodach.

Wycieczki po wyspie meleksem, wózkiem golfowym i odkrywania uroków wyspy , relaks na plaży, kąpiele w turkusowym morzu, cisza ,odpoczynek na hamakach, a dla miłośników jedzenia lokalnego restauracje z owocami morza prosto z kutrów rybackich. 

 Nurkowanie lub pływanie kajakiem w spokojnych wodach u wybrzeży wyspy

 

 

Od czerwca do sierpnia pasjonaci wędkarstwa zaspokoją swoje potrzeby wypływając łodziami na wody morza i laguny. Sprawdza się tutaj wędkarstwo muchowe, które zapewnia najlepsze chwile emocji i zabawy, z wynagrodzeniem powrotu na ląd z własnoręcznie złowioną rybą np. barracudą, pargo, robalo, halibutem. W tym właśnie okresie różne gatunki ryb migrują na te wody.

 

 

W okresach żerowania Rekina Wielorybiego ( Tiburon Ballena) na wodach wokół wyspy lokalne firmy polecają snurkowanie z tą łagodną rybą ważącą do 13.6 ton i osiągającą nawet do 18 metrów długości. Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem. Rekin wielorybi dożywa ponad 70 lat. Pływa blisko powierzchni wody, samotnie lub w stadach liczących do stu osobników. Zjada plankton i nekton – skorupiaki, głowonogi i drobne ryby pelagiczne. Jego wędrówki są prawdopodobnie związane z rozwojem planktonu i zmianami temperatury wody. W 1849 roku dzięki naukowemu opracowaniu tego gatunku przez brytyjskiego lekarza wojskowego Andrew Smitha nadano mu nazwę Rekina Wielorybiego, ze względu na fizjologię ryb ( rekin) i rozmiar sięgający rozmiarami wielkość wieloryba. 

 

 

 

 Gdzie jeść i pić:

Można tutaj znaleźć wszystko, od pizzy do sushi. Na wyspie znajdują się restauracje serwujące świeże owoce morza prosto z połowu, które proponują w różnej postaci. Większość restauracji i barów usytuowanych jest na plażach bądź w ich pobliżu. Piękne widoki, świetne jedzenie i co najważniejsze przyjazne ceny to jeszcze jeden powód dla którego należy odwiedzić wyspę. Ze znanych nam i sprawdzonych restauracyjek polecamy: Casa Lupita: gdzie serwują: kurczaki, wołowinę, ryby i kreweteki, kalmary, ceviche, faszerowane tortille oraz burritos Zarabanda: polecamy rybę z grilla, z sosem czosnkowym homara Yucatecan oraz specjalność restauracji Sopa de Lima. Los Pelicanos: miłośnicy kuchni włoskiej zaspokoją swoje gusta. Polecamy domowe makarony z dodatkami. Viva Zapata: obok dobrej kuchni dobra zabawa. Kuchnia meksykańska. Polecamy owoce morza z grilla i świeże koktajle. Całość dopieszcza przepiękny widok z tarasu restauracji.

 

 

Gdzie się zatrzymać na Isla Holbox:

Na wyspie nie ma hotei luksusowych, i mimo , iż nie znajdziesz tutaj Hiltona spędzisz czas w miłych czystych, klimatyzowanych hotelikach z pokojami z widokiem na morze. Polecamy : Hotel La Palapa, Casa Sandra, Casa Las Tortuga, Faro Viejo, Villas Paraiso del Mar, Xaloc. Dostępne jest również na wyspie pole campingowe.

Wykaz hoteli na Wyspie Holbox

Hotele na Wyspie Holbox

Amaite Hotel and Spa
CasaSandra Hotel Boutique
Holbox Dream By
Xperience Hotels
Holbox Suites

Hostel y Cabañas Ida y Vuelta Camping

Hotel Acuario
 Hotel Arena
 Casa Barbara Hotel
 Hotel Casa Lupita
 Hotel Los Arcos Holbox
 Hotel Puerto Holbox
 La Palapa By Xperience Hotels
 Las Nubes de Holbox
 Maya Inn Holbox
 Villas Delfines
 Villas Flamingos
 Villas Paraiso del Mar
 Xaloc Resort
 Zomay

 

Fauna i flora
 

Holbox jest częścią Yum Balam-rezerwatu przyrody (Area de Protección de Flora y Fauna Yum Balam).

Spośród 520 gatunków ptaków, znanych na Jukatanie, co najmniej 155 gatunków występuje na Wyspie Holbox. Niektóre ptaki żyją przez cały rok na Isla Pajaros, a pozostałe przybywają tutaj na okres zimowy. O każdej porze roku można zobaczyć ptaki żerujące, karmiące młode, wysiadujące swoje jaja. Na terenach Laguny Yalahau znajduje się Isla Pajaros. To tam właśnie swój dom znalazło wiele gatunków ptaków brodzących. Na specjalnie wyznaczonych stanowiskach obserwacyjnych zauważyć możemy min. białe pelikany, fregaty, dzikie kaczki, białe Ibisy, białe czaple, kormorany, czaple szare, szare pelikany. Od kwietnia do października co roku około 40.000 różowych flamingów odwiedza Isla Pajaros.

 

 

Ptaki te żerują na wodach laguny, żywiąc się czerwonymi krabami dzięki , którym zawdzięczają kolor swoich piór. Pod koniec października ptaki migrują do Brazylii, gdzie spędzają zimę. Ich gniazda, znajdują się w Rezerwacie Rio Lagartos, tam też składają swoje jaja i oczekują przyjścia na świat swoich młodych. Głębsze wody są sezonowo od czerwca do września miejscem żerowania dla rekinów wielorybich i manatów. Spacerując piękną plażą Wyspy Holbox natknąć się można na chronione tutaj skrzypłocze – mieczogony zamieszkujące te tereny. 

 

 

Na wyspie żyją także legwany, węże min. boa dusiciel, jelenie, lisy, tapiry, szopy wiele owadów, kraby, jaszczurki i inne gatunki różnych zwierząt. Można tutaj spotkać bogatą roślinność, w tym lasy namorzynowe, bromelie, ciricotes, kaktusy i dziko rosnące storczyki. Na wyspie występują różnego gatunku owady. Bardzo dokuczliwe staja sie komary , wobec czego radzimy nie zapomnieć o zabraniu ze sobą środka na komary.

 

 

Ciekawostki… i legendy

To właśnie tutaj na wyspie według wciąż żywej legendy „Żółtobrody Pirat” Francisco de Molas ukrył swój największy skarb. Legenda mówi, że pirat po zdobyciu skarbu postanowił go ukryć. Nie chcąc by wieść o skarbie rozeszła się zabił jedynego świadka całego zajścia niewolnika ucinając mu głowę. Pirat zakopał swój skarb wraz z głową nieszczęśnika. Po pewnym czasie znaleziono ciało pirata a właściwie jego szkielet. Powodem śmierci prawdopodobnie było ukąszenia węża. Niestety informacje gdzie ukrył swój skarb zabrał ze sobą do grobu. Do dnia dzisiejszego nikomu nie udało się go odnaleźć. Miejscowi opowiadają ,że w gdy na wyspie wieje wiatr z zachodu w wietrzne noce można usłyszeć jęki zakopanej głowy niewolnika dochodzące z wnętrza ziemi.

 

 

Holbox do pewnego tylko czasu był portem morskim dla majów. Decyzję o zamknięciu go podjął jeden z ówcześnie panujacych wówczas królów i przeznaczył go na własny użytek. Legenda mówi, że król zbudował piękne ogrody z fontannami wokół naturalnej zatoki oraz królewski basen ozdobiony zielonym jadeitem dla ukochanej żony i do jej prywatnego użytku. Według relacji Diego de Alba’s kiedy Hiszpanie przybyli na wyspę byli bardzo zaskoczeni widząc tak wiele piękna i bogactwa. Mimo, że w tym czasie sam król nie mieszkał na Holbox basen króla pozostał. Został on zniszczony i ograbiony przez Hiszpanów, kiedy przybyli na Wyspę w XIV w. Usunęli oni wszystkie ozdoby wykonane z jadeitu oraz kamienie z fontannami i ogrodami, które wykorzystali na budowę pierwszego kościoła w Ameryce Łacińskiej. Kościół został zbudowany 40 km od Yalahao w Boca Iglesias.

 

 

 

Isla Holbox to miejsce, gdzie mieszkańcy zawsze uśmiechnięci zapraszają turystów do odwiedzenia ich wyspy, źródła ich dumy. Jest to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc Meksyku gdzie stres i rutyna są nieznane, a natura nadal odgrywa podstawową role. Gdzie jedynym nieprzerwanym dźwiękiem jest szum morza.

 

 

Mapa Wyspy Holbox