pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Wyspa Contoy ( hisz. Isla Contoy, w języku Majów conto znaczy pelikan), znajduje się w stanie Quintana Roo, około 30 kilometrów na północ od Isla Mujeres, na skraju Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Wyspa ma zaledwie 8,5 km długości o powierzchni 3,17 km ².

W 1961 na mocy  dekretu prezydenta Adolfo Lopez Mateos powstaje na wyspie pierwszy na Jukatanie Rezerwat Przyrody.  W latach 1961-1982 następują pierwsze wyjazdy turystyczne z Cancun i Wyspy Kobiet na teren wyspy.

 

 

W lutym 1998 roku teren wyspy i otaczające ją wody uznane zostały przez rząd meksykański za Park Narodowy i zarządzany jest przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych (SEMARNAT). Ze względów ekologicznych ograniczona jest także dzienna ilość turystów, którzy mogą odwiedzić to piękne miejsce. Tylko kilka firm przewozowych mają  uprawnienia do transportowania na teren wyspy  ogółem 200 turystów dziennie. Inni użytkownicy muszą ubiegać się o pozwolenie na wizytę na wyspie w siedzibie Parku w Isla Mujeres i Cancun. Konsekwencją powstania tego parku stały się ograniczenia w rybołówstwie, które rząd zrekompensował miejscowym rybakom nadaniem im praw do czerpania korzyści z transportu turystów na wyspę Contoy i otaczającą ją rafę koralową.

 

 

Jedynymi mieszkańcami wyspy jest grupka naukowców i kilku strażników. Jest to jeden z najcenniejszych rezerwatów ornitologicznych w Jukatan. Z powodu prądów panujących w morzu, chronione wody obfitują w ryby i, jak dotąd, w pobliżu rafy wykazały niewielkie oznaki śmierci koralowej. Na wyspie jedyne źródło energii uzyskuje się dzięki zainstalowanym panelom słonecznym. Dostarczają one energii elektrycznej jak również urządzeniu pomagającemu uzyskać wodę pitną pochodzącą z opadów deszczowych.

 

 

Historia wyspy:

Nigdzie w kronikach XVI wieku nie znaleziono informacji, że wyspa była na stałe zamieszkiwana. Na wsypie znaleziono wprawdzie przedmioty: obrobione muszel, ceramikę pochodzącą z okresu preklasycznego tj. lat 300 – 200 p.n.e, lecz nie jest to dowód mówiący o jej zamieszkiwaniu, lecz świadczący o przebywaniu na niej ludzi z tamtego okresu. Wyspa była ważnym punktem żeglarskim na trasie handlowej z Laguną Terminos na wyspy karaibskie. W czasach kolonialnych na wodach wokół wyspy stoczono wiele bitew morskich. Grasujący na Morzu Karaibskim piraci napadali handlarzy , kupców rabując ich statki.

 

 

Pierwszy zapis o Isla Contoy dotyczy wizyty w dniu 15 kwietnia 1892 roku wielkiego badacza świata Majów Johna L. Stephensa, który pisał o mnogości ptactwa morskiego żyjącego na tym terenie. Wyspa była również miejscem lęgowym żółwi morskich. W połowie ubiegłego wieku na wyspie pojawili sie poławiacze żółwi, co stało się groźnym zagrożeniem dla tego gatunku.  Za czasów Gen. Porfirio Diaza zbudowano Latarnie morską i wyspę nazwano Wyspą Ptaków. W kwietniu 1901 roku na wyspę przybyli przyrodnicy Edward William Nelson i Edward Alphonso Goldman, którzy skatalogowali niektóre gatunki ptaków. Ustne przekazy rybaków z Wyspy Kobiet mówią, że rybacy odwiedzali wyspę w celu zbierania jaj fregat do wyrobu chleba i łapali młode kormorany, które zastępowały im kurczaki.

 

 

Fauna i Flora

Isla Contoy oferuje bogate i różnorodne krajobrazy. Znaleźć tu można obok białych plaż, pełnych wysokich palm kokosowych, lasy liściaste, lasy namorzynowe, rośliny egzotyczne, kostliwkę szkarłatną, kokkoloba gronowego, opuncje, rózne odmiany bromelii oraz w części  wschodniej wapienne skały zanurzone w wodach morza. Z powodu silnych wiatrów nie ma tutaj dużych wydm, ich bezpieczeństwa pilnuje niska roślinność. Do tej pory, zidentyfikowano 98 gatunków roślin , najważniejsze są trzy gatunki mangrowe, które obejmują 70% powierzchni wyspy.

 

 

Są to mangrowiec czerwony, biały, czarny, Te drzewa rosną wokół lagun w głębi wyspy, ponieważ są one w stanie poradzić sobie z wysokim stopniem zasolenia wody obecnej w tym środowisku. Drzewa zachowały się w stanie nienaruszonym i są  domem dla wielu gatunków ptaków, gadów, skorupiaków i ryb. Na wyspie występują liczne skupiska komarów.

 

 

 

Względnie duża odległość od stałego lądu i cywilizacji sprzyja temu aby wszystkie gatunki żółwi jakie się spotyka w wodach Morza Karaibskiego na plażach Contoy składały swe jaja. Dzięki silnym trendom współczesnych ruchów ekologicznych na wielu, nawet uczęszczanych plażach Jukatanu pojawiają się ponownie żółwie. Bezpieczna przystań od kwietnia do października znalazły tutaj 4 gatunki żółwi, czyli żółw karetta , żółw zielony , żółw szylkretowy i żółw skórzasty. 

 

 

Rezerwat jest również sanktuarium około 173 zarejestrowanych tropikalnych ptaków morskich i innych gatunków ptaków brodzących, takich jak: fregata , brązowy pelikan, kormoran czubaty, jaskółka morska, głuptak białobrzuchy, czapla modra, szary pelikan, warzęchy, kaczki, jastrząb  wędrowny. Jest miejscem rozrodczym dla kormoranów, fregat i czapli.  Połowa gatunków to mieszkańcy wyspy, a pozostałe to gatunki migrujące z północy.

Okoliczne wody Contoy są bardzo bogate w substancje odżywcze, a mianowicie w plankton, który jest bazą żywności ponad 234 gatunków zidentyfikowanych ryby w tej strefie, w tym majestatycznych   rekinów wielorybich, płaszczek, delfinów, francuskich skalarów, barakud, płastug, garbików pasiastych, okoni karaibskich, rozpusznik, chromisy niebieskie, perki tygrysie, hemulony smużkowe i wielu innych.

 

 

Na wyspie nie ma zbiorników ze słodką wodą, więc nie jest zamieszkiwana przez ssaki lądowe. Brak drapieżników sprzyja rozwojowi ptactwa. Żyje tutaj ok. 14 gatunków gadów oraz nietoperze.

 

 

Kilka metrów od wyspy, rafa jest domem dla wielu wspaniałych gatunków, takich jak homarów, ślimaków, lobstera, ośmiornic, krewetek.  System  raf koralowy „Ixlaché” znajduje się w południowej części Parku. Z katalogowano tutaj 17 gatunków raf twardych i 14 miękkich. Wsród nich są: koral mózgowy, koral gwiazdkowy, wielki koral gwiazdkowy, koralowce sześciopromienne, koral ognisty, morskie rózgi, wachlarz morski, gąbki i inne.

 

 

Poza tym 106 gatunków glonów rafowych, 14 gatunków gąbek morskich, 11 gatunków mięczaków, rozgwiazdy , koniki morskie, ukwiały.

W Ixlache Reef istnieją również liczne gatunki korali, ryb i organizmów o wartości handlowej, jak langusta i muszla królewska.

 

 

Atrakcje

 

Turyści odwiedzający wyspę mają do swojej dyspozycji tylko jej mały skrawek na którym znajduje się część wydzielonej plaży, małe muzeum i jeden punkt obserwacyjny o wysokości 20 metrów dla miłośników ptaków. Reszta terenu należy do świata zwierząt, w którym królują ptaki, a zwłaszcza fregata wielka, która ma tam stanowiska lęgowe i miejsce odpoczynku w czasie oceanicznych przelotów.

 

  

Isla Contoy to bez wątpienia miejsce godne polecenia. Została zachowana jako rezerwat ekologiczny, jest otoczona przez lasy namorzynowe, gdzie flora i fauna jest pieczołowicie chroniona. Dziewiczy skrawek tej jukatańskiej wyspy zaprasza wszystkich chętnych chcących poznać zarówno podwodny jak i lądowy świat Jukatanu.

 

 
 
 
Mapka Isla Contoy