pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Playa del Carmen dawniej Xaman Ha osada założona przez Majów, pełniąca główną role jako miejsce wypadowe pielgrzymek do świątyni Bogini Ixchel znajdującej się na dzisiejszym Cozumelu. Pozostałość po jej świetności usytuowane są na terenie dzisiejszej strefy hotelowej tego miasta Playacard.

 

 

Dzisiaj miasto jest siedzibą gminy Solidaridad, położone w północnej części meksykańskiego stanu Quintana Roo. Po miastach Cancún i Chetumal jest to trzecie pod względem wielkości miasto w tym stanie. Miasto leży na wybrzeżu Morza Karaibskiego, naprzeciwko San Miguel de Cozumel największego miasta na wyspie Cozumel, z którym ma połączenie promowe. Kiedyś mała wioska rybacka z 1500 mieszkańcami dzisiaj drugi po Cancun największy kurort wypoczynkowy dla turystów ze wszystkich stron świata. Szybki i dynamiczny rozwój miasta powoduje, w szybkim tempie wzrost liczby mieszkańców w przewadze tej napływowej.

 

 

 

W roku 1996 liczba mieszkańców wynosiła 10.000 mieszkańców w 2003 liczyło 49 000 mieszkańców, powodem tego jest napływ ludności z innych części Meksyku w poszukiwaniu pracy. 365 dni w roku dni turystycznych daje im nadzieje na zatrudnienie i utrzymanie swoich rodzin. Badania przeprowadzone przez Narodowy Instytutu Migracji w 2003, wykazały , że co najmniej 7 procent ludności, która zamieszkuje na stałe w mieście to ludność napływowa. Według Spisu Powszechnego 2010 miasto zamieszkuje 149 923 mieszkańców, co może przełożyć się na 14.285 nowych mieszkańców rocznie, 39 nowych mieszkańców dziennie w ciągu ostatnich siedmiu lat. Tyle oficjalne statystki, niestety wiemy, że mogą być one nierzetelne, bo tutaj nie wszyscy urzędowo odnotowują swój meldunek jako miejsce czasowego zamieszkania. Tak duża rotacja ludności za pracą powoduje, że nie oficjalnie mówi się iż w Playa del Carmen zamieszkuje ok 300.000 mieszkańców.

 
 

Playa del Carmen jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Riviera Maya i ogólnie, w południowo-wschodnim Meksyku. Miasto jest miejscem turystycznym, a także dobrą bazą wypadową do innych atrakcji związanych głównie z ekoturystyką, turystyką przygodową i wypadową stref archeologicznych. Playa del Carmen została założona w 1937 roku najpierw mała wioska rybacka , której mieszkańcy zajmowali się przed wszystkim rybołówstwem i pozyskiwaniem cennego kauczuku ( gumy) dzisiaj zamieniła się w tętniące życiem miasteczko gdzie głównym zajęciem mieszkańców stała się turystyka. Nie ma tutaj wielopiętrowych budynków lecz jako nieliczne z miasteczek turystycznych zachowało niska zabudowę oddając charakter dawnych czasów.

 

 

To w tym miasteczku znajduje się Playacar ekskluzywna strefa hotelowa, gdzie obok wielkich sieci hotelowych, wydzielona jest również strefa mieszkalna. Ceny domów w tym właśnie miejscu sięgają od kilkuset do paru milionów dolarów. Tam tez mieszkają prominenci miasta jak również osoby ze świata polityki czy życia publicznego tego rejonu, właściciele największych inwestycji turystycznej na Jukatanie np. Xcaretu. Playacard oferuje bardzo ekskluzywne wille, blisko morza, z pięknymi plażami, w pobliżu centrum Playa del Carmen z 18 dołkowym polem golfowym zaprojektowanym przez Roberta von Hagge.

 

W strefie hotelowej hotele wyglądają jak z bajki, nawiązują do architektury Majów i często tworzą unikalne konstrukcje. Wypoczywać można także w domkach typu bungalow i pod strzechą namiotów ustawionych na plażach. Schłodzony drink wypity w takich okolicznościach jest esencją wakacyjnego leniuchowania i pobytu w prawdziwym, turystycznym raju.

 

 

Ekskluzywne hotele położone wzdłuż Riwiery Maya wkomponowane są w tropikalny krajobraz i sąsiadują z najpiękniejszymi plażami wyróżniającymi się drobnym piaskiem. Działają tam tematyczne restauracje, dyskoteki, baseny o przeznaczeniu sportowym, rozrywkowym i rekreacyjnym oraz wiele innych udogodnień gwarantujących najwspanialszy wypoczynek

 

 

 

Inną słynną częścią Playa del Carmen jest słynna ulica 5 Avenue – Quinta Avenida najczęściej odwiedzany deptak przez turystów krajowych i zagranicznych. Ma około 4 km długości. Ciągnie się od calle 1 do 40. Popołudniami i w godzinach wieczornych robi się tutaj tłoczno. Turystów przyciągają liczne klimatyczne restauracje z muzyką na żywo, przedstawienia na tzw. zocalo przy plaży, występy tubylców, butiki, galerie oraz szereg dyskotek. Tu koncentruje się większość handlu, od rzemiosła i sklepów z pamiątkami do ekskluzywnych restauracji, barów i klubów nocnych. 

 

 

 

Świat muzyki, zabaw w dyskotekach kumuluje się na Calle (ulicy) 12 z 5. Każdy turysta chcący dokonać zakupów znajdzie tutaj również sieci sklepów markowych słynnych projektantów, jak również znanych super marketów Mega, Wolmart. Tam warto zaopatrzyć się w tak słynną meksykańską tequile. Ulice w Playa del Carmen są ponumerowane, jedynie nieliczne maja nazwy. Głowna ulica miasta została nazwana nazwiskiem pierwszego Indianina w dziejach historii, który został prezydentem Meksyku Benito Juareza.

 

 

Osby lubiące prawdziwą kuchnię meksykańską zapraszamy do restauracyjek lokalnych na jej spróbowanie. Słynne ceviche czy owoce morza, najlepsza na świecie meksykańska wołowina zwana Aracherra, żeberka z grilla, kurczak asado czy bułki faszerowane cebulka i mięsem zwane tortami do tego jabanero to tylko niektóre przykłady smakołyków, jakie można tutaj spotkać. Niestety nie polecamy samodzielnych wycieczek  w głąb miasteczka do oddalonych od deptaka ulic. Są dzielnice gdzie bezpieczeństwo turystów może być zagrożone np. w najbiedniejszej części miasteczka Colosio.Dla zwolenników kina latynoskiego i nie tylko Playa del Carmen oferuje seanse filmowe w dwóch znajdujących się tutaj kinach.

 

 

 

W Playa del Carmen organizuje się również wiele imprez kulturowych, koncertów. Pasjonaci nurkowania i snurkowania z maską i rurką  znajdą tutaj bazy nurkowe prześcigające się w swoich ofertach na podziwianie podwodnego świata Jukatanu. Biura turystyczne oferuja wyjazdy jedno i wielodniowe do miejsc zwiazanych z historia Majów Juaktańskich i nie tylko.

 

 

To miejsce do którego się wraca, miejsce w którym życie mieszkańców łączy się z życiem turystów a co za tym idzie znajdziecie tutaj ludzi miłych, serdecznych, pomocnych oraz Nas. Zapraszamy. 

 

 

 

 Sprawdż z nami co sie dzieje w mieście———————.>kliknij w kamerkę

 kamerka usytuowana hotel Lunata z widokiem na 5 Avenidę

 Panorama

 kamerka usytuowana na Condominium Xaman Ha  widok na plażę

 

 Mapka PLAYA DEL CARMEN