pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl
Isla Mujeres – Wyspa Kobiet
 
 

Wyspa Kobiet  (hiszp. Isla Mujeres) – niewielkie miasto znajdujące się na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim, około 8 km od wybrzeża meksykańskiego stanu Quintana Roo, na pobliżu wierzchołka półwyspu Jukatan. Miasto jest siedzibą gminy Isla Mujeres jednej z 9 gmin w tym stanie. W spisie ludności 2010, miasto liczyło ok 13.000 mieszkańców. Siedzibą władz gminy jest niewielkie miasto Isla Mujeres, znajdujące się na wyspie o tej samej nazwie.

 
Gmina
 

Powierzchnia gminy oprócz stałego lądu, który jest głównym udziałem gminy, obejmuje także kilka wysp przybrzeżnych np. Isla Blanca. Mimo, iż rejon został skolonizowany przez europejczyków bardzo wcześnie, bo już 1542 roku (Francisco de Montejo El Sobrino) nie miał on dużego znaczenia ze względu na brak bogactw mineralnych. Gminę utworzono w 1975 roku decyzją gubernatora stanu Quintana Roo, ze względu na szybki wzrost liczby mieszkańców spowodowany wzrostem znaczenia regionu jako celu wypraw turystycznych. Powierzchnia gminy wynosi 1 100 km² zajmując 2.16% powierzchni stanu, co czyni ją jedną z mniejszych w stanie Quintana Roo. Obszar gminy jest równinny, a nierówności terenu nie są wyniesione ponad poziom morza o więcej niż 20 m. Na terenie gminy są dwa parki narodowe: Parque Nacional Isla Contoy i Parque Nacional Costa Occidente de Isla Mujeres obfitujące w wiele rzadkich gatunków fauny i flory. Gmina Isla Mujeres swoim zasięgiem obejmuje również i inne mniejsze wyspy, takie jak, poza Isla Mujeres, Isla Contoy lub Isla Blanca, plus małą część terenu znajdującą sie na półwyspie Jukatan,  Cabo Catoche.

 

  zobacz aktualną pogodęt, kliknij w obrazek kamerka internetowa umieszczona na Hotelu Ixchel Beach 

 

Wyspa
 

Isla Mujeres to również nazwa wyspy . Nie ma tu rozbudowanych ośrodków wypoczynkowych, a turyści odpoczywają w niewielkich hotelach lub prywatnych kwaterach. W ciągu 30 minut można się tu dostać łodzią lub promem z Puerto Juraez (Cancun) lub przebyć 45 minutową podróż promem z Punta Sam.   

Wyspa jest otoczona pierścieniem białych plaż, przy których znajdują się szerokie promenady. Można poruszać się tu na wiele sposobów, m.in. taksówkami, skuterami i rowerami czy wózkami golfowymi, które można wypożyczać na godzinę, dzień a nawet tydzień.

 

 

Na wyspie znajduje się również autobus zwany Colonias, który kursuje od Śródmieścia do różnych dzielnic miasteczka, gdzie żyje większość mieszkańców. Na Isla Mujeres pogoda jest niemal zawsze doskonała. Średnia temperatura wynosi tu 27 – 28 stopni Celsjusza z ok. 60% wilgotnością powietrza. Najcieplej jest tutaj od czerwca do września.

 
Historia
 

Wyspa zamieszkała była przez Majów co najmniej od roku 550 p.n.e.

W czasach prekolumbijskich należała do jukatańskiego państewka Majów o nazwie Ekab. Na jej terytorium mieściło się ważne sanktuarium bogini Ixchel – patronki kobiet, bogini płodności, narodzin i medycyny. Zachowane zapiski hiszpańskich konkwistadorów i misjonarzy świadczą o licznych pielgrzymkach majańskich kobiet do tego miejsca. Świątynia bogini Ixchel, znajdująca się na południowym krańcu wyspy, pełniła również funkcję latarni morskiej.   W roku 1988  huragan Gilbert spowodował rozległe zniszczenia tej budowli, pozostawiając tylko bardzo niewielką część świątyni.

 

 

Mieszkańcy wyspy trudnili się pozyskiwaniem soli z „Salinas”, małych wewnętrznych lagun. W tym okresie sól używana była nie tylko do ochrony czy konserwacji żywność, ale była również używana do wyrobu leków. Była także traktowana jako środek płatniczy.

 

 

W marcu 1517 r. na ekspedycję wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Jukatanu wyruszyła hiszpańska flota, na jej czele stał Francisco Hernandez de Cordoba. Zanim Hiszpanie dotarli do celu, odkryli małą wyspę, ponieważ znaleźli na niej unikalne gliniane figurki kobiet, nazwali ją Isla Mujeres czyli Wyspa Kobiet.

Przez następne trzy stulecia, wyspa była niezamieszkana. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Meksyk, w sierpniu 1821 r., na Wyspie Kobiet założono małą, rybacką osadę. Trzydzieści lat później gubernator Stanu Jukatan nadał jej nazwę – Pueblo de Dolores.  

Obecnie dawne Pueblo de Dolores to Colonia Centro, kolorowe karaibskie miasteczko, w którym znajdziemy liczne hotele, restauracje, bary, sklepy z pamiątkami – jednym słowem wszystko, czego turysta zapragnie. Od czasu powstania Cancun, turystyka jest głównym źródłem utrzymania dla większości mieszkańców wyspy. Niemal rajska Isla Mujeres stanowi alternatywę dla osób chcących odpocząć od zgiełku Cancun i zaskakuje swą różnorodnością.

 

 

Isla Mujeres była również schronieniem i domem dla słynnych piratów, handlarzy niewolników np. Fermina Mundace de Marecheaga, który na wyspę dotarł w 1858. Na wyspie postanowił wybudować Haciendę , którą nazwał „Vista Alegre”. Na powierzchni , która zajmowała 40 % wyspy znajdowały się miejsca dla zwierząt, ptaków, ogrody warzywne, sady owocowe i plantacje egzotycznych roślin, które zostały przywiezione z całego świata. 

 

 

Specjalny ogród zwany „Róża Wiatrów” został tak zaprojektowany , że służył jako zegar słoneczny. Jak mówi miejscowa legenda pirat nieszczęśliwie zakochał sie w młodszej od siebie o 37 lat pięknej , wysokiej, biało skórej o czarnych włosach Martinianie  Gomez Pantoji zwanej „La Triguena” (brunetka). Zakochany Mundaca rozpoczął swoje starania o względy zielonookiej piękności, mając nadzieje , że jego bogactwo pozwoli mu na jej szybkie zdobycie. Niestety jego oblubienica wolała za męża kogoś w swoim wieku i gdy wyszła za mąż rozgoryczony Mundaga opuścił wyspę i udał się do Meridy.

 

 

Jak mówi legenda oszalał ze zgryzoty i cierpienia i tam zmarł. Na cmentarzu na wyspie czeka na niego jego pusty grób, wcześniej prze niego zbudowany z własnoręcznie rzeźbionym na grobie znakiem piratów czaszką ze skrzyżowanymi piszczelami, jako wspomnienie dawnych pirackich lat i słowami wyrytymi jako przesłanie dla swojej miłości, „Kim jesteś, byłem. Jestem, kim będziesz”. Dzięki tej wielkiej historii miłosnej, Isla Mujeres stopniowo stała się idealnym miejscem dla nowożeńców i zakochanych.

Innymi znanymi piratami przybywającymi na wyspę byli Henry Morgan i Jean Lafitte. Jak mówią lokalni mieszkańcy piraci przypłynęli na wyspę aby ukryć zrabowane skarby w jej białym piasku.

 

  

Wyspa stała się znana na całym świecie w latach 70, kiedy Jaskinia Śpiących Rekinów została przedstawiona światu przez słynnego meksykańskiego oceanografa Ramóna Bravo. Jednak około 50 lat temu, młody człowiek z wyspy, Carlos García Castilla, znalazł ją wcześniej w morzu nurkując na głębokości 65 metrów. W jaskini zauważył śpiące z otwartymi oczami rekiny i dlatego jaskinia otrzymała taką nazwę.

Od 1970 roku, nastąpił znaczny rozwój turystyki na Isla Mujeres, który z roku na rok się nasila.

 

 

Atrakcje
 

Wyspa jest również znana z pięknych krajobrazów podwodnych, wielkich obiektów do snorkelingu i nurkowania, o bogatej różnorodności biologicznej.

Playa Paraiso, Playa Lancheros i Playa Indios. Te plaże znajdują się w zatoce Mujeres, po zachodniej stronie wyspy. Można tam zjeść obfite i urozmaicone dania z owoców morza, takie jak słynny „tikin-xic”. Można też kupić wyroby rękodzielnicze i odzieży ludowej, zrobić zdjęcie z rekinami, pływać i nurkować.

 

 

Playa Norte Południowe wybrzeża wyspy to przede wszystkim wspaniałe widoki, klify i plaże. To miejsce z piaszczystymi plażami na których można wypocząć , zrelaksować się. Turkus morza zaprasza do kąpieli, hamaki do odpoczynku pod palmami kokosowymi, a restauracje na smaczne owoce morza. To miejsce na najbardziej spektakularne i wspaniałe zachody słońca, które można oglądać na plaży.

 

  

Na Isla Mujeres przyjeżdżają najczęściej wielbiciele nurkowania. Krystalicznie czyste morze i doskonałe miejsca do schodzenia pod wodę przyciągają tu zarówno amatorów, jak i profesjonalnych nurków. Największą popularnością cieszy się Jaskinia Śpiących Rekinów oraz jedna z największych raf koralowych na świecie.

 

 

Jednym z najciekawszych miejsc u wybrzeży Isla Mujeres jest La Cruz de la Bahia.  W dniu 17 sierpnia, w ramach obchodów roku powstania Isla Mujeres ( 1857) , jako hołd dla kobiet i mężczyzn , którzy zgineli w morzu na głębokości 12 metrów umieszczono wykonany z brązu 3 metrowy krzyż o wadze ok. tony.

 

 

Na Wyspie Kobiet znajduje się Dolphin Discovery – delfinarium, gdzie można wejść w bliższy kontakt z tymi sympatycznymi ssakami. Z kolei farma Tortugranja oferuje spotkanie z morskimi żółwiami, jest nawet okazja, by wziąć do reki ich młode.  Na południowym krańcu Playa los Cocos można nurkować bez akwalungu w podwodnym ogrodzie koralowym EL Garaffon , niestety większość koralowców jest martwa. W Parque de las Tortugas żyją ogromne żółwie, a na głębokości 10 metrów rozciąga się cmentarzysko pirackich okrętów nazwaneEl Dormitorio

 

 

Na jej terenie znajduje się Rezerwat Morski Garrafón, gdzie panują rewelacyjne warunki do uprawiania snorkelingu. W Meksyku można bowiem podziwiać drugą na świecie rafę koralową pod względem wielkości. Wśród atrakcji wyspy wyróżnia się latarnię morską, architekturę karaibskiego miasteczka, a także świątynię bogini Ixchel. Wypoczywając na wyspie w okresie od czerwca do września możemy uczestniczyć w wyprawach na snurkowanie z Tiburon Ballena czyli Rekinami Wielorybimi organizowanych przez  lokalne biura.

 

 

Hacienda Mundaca została zbudowana przez Fermína Mundaca de Marecheaga, pirata i podrzędnego przedsiębiorcy, który schronił się na wyspie. Hacienda obejmuje ściany, łuki, egzotyczne rośliny, ogrody, ptaków lęgowych miejsce, bydła i sad. Znajduje się na drodze do Garrafon, 3,5 km przed Playa Lancheros i Playa Paraiso.

 

 

Hotele
 

Dla turysty czekają tutaj zarówno hotele ekskluzywne, hotele ekonomiczne jak i niedrogie moteliki. Chociaż wyspa nie dysponuje terenem campingowym jednak bez trudu można znaleźć tutaj miejsce na rozwieszenie hamaka czy rozbicie namiotu. Isla Mujeres oferuje szeroki wybór kwater , od hoteli do schroniska , apartamenty , domy , wille , domki letniskowe , noclegi wszystkich typów.

Wydajna infrastruktura Isla Mujeres, obejmuje hotele od 1 do 5 gwiazdek, około 1200 pokoi, centrum konferencyjne, centrum kultury, biura podróży, banki, szpitali, kantory, przystań, sklepy, kluby nurkowe, kafejki internetowe, wypożyczalnię rowerów, skuterów itd.  

Ta piękna wyspa łączy piękno Karaibów, gęstą tropikalną dżunglę i wspaniałe dziedzictwo cywilizacji Majów. To be zwątpienia jeden z naturalnych skarbów Meksyku, raj na ziemi.

 

 

Wykaz hoteli na Wyspie Kobiet

Hotele na Wyspie Mujeres
Bahia Chac Chi
Hotel Bucaneros
Isla Mujeres Palace
Ixchel Beach Hotel

Mia Reef Isla Mujeres Resort

Na Balam Beach Hotel and Suites

Posada del Mar
Privilege Aluxes

Villa Rolandi Thalasso Spa,

Villa Vera Puerto Isla Mujeres
Villas Coco Resort

 

Restauracje
 

Wyspa Kobiet  oferuje szeroki wybór restauracji, można tutaj zjeść pyszne owoce morza lub ryby, dania kuchni meksykańskiej w restauracjach specjalizujących się w daniach kuchni lokalnej, a także znaleźć szeroki wybór kuchni międzynarodowej, jak dania kuchni włoskiej, kuchni chińskiej, kuchni japońskiej, francuskiej, argentyńskiej. Znajdziemy tutaj również restauracje specjalizujące się w kuchni europejskiej, kuchni marokańskiej. Duży wybór restauracji spowodowany jest z wciąż rozwijająca sie na wyspie turystyka a co za tym idzie popytem na szeroki wachlarz kulinarny.

 

 

Fauna i flora

Czyste wody Isla Mujeres to dom dla delfinów i żółwi.

Na wyspie panuje dość wysoka wilgotność i dzięki temu jest to miejsce gdzie występuje bujna roślinność, która obejmuje lasy namorzynowe oraz jest miejscem egzystencji ssaków, gadów i ptactwa wodnego.

W miesiącach od czerwca do września wokół tych wysp przypływają największe na całym świecie ryby – Rekiny Wielorybie. Te łagodne stworzenia ważą do 13.6 ton i osiągają nawet do 18 metrów długości.

 

 

Na zachodnim wybrzeżu Isla Mujeres roślinność morska to przede wszystkim glony i  składa się z gatunków roślin okrytonasiennych, te gatunki są reprezentowane głównie przez trawy morskie. Na wyspie swój dom znalazło 30 gatunków ptactwa wodnego min. ibisów, flamingów, pelikanów i innych.

 
Zakupy
 

Wąski i kręte uliczki stolicy wyspy pełne są sklepów, kramów, straganów z pamiątkami z Meksyku.

Do najpopularniejszych pamiątek , które można kupić na wyspie należy tequila – słynny meksykański trunek. Trzeba jednak uważać, gdyż nie wszystkie tequile oferowane w Meksyku nie są w 100% z agawy. Warto również spróbować Xtabentun – subtelnego likieru na bazie miodu o smaku anyżu wyrabianego tylko na Jukatanie. Oprócz doskonałej jakości alkoholi można przywieźć huipiles (białe bawełniane sukienki z wyszytymi kolorowymi motywami), guayaberas (białe lub pastelowe koszulki), hamaki z włókien syntetycznych lub naturalnych, kolorowe tkane chusty i oczywiście sombrero (tradycyjne meksykańskie kapelusze). Ponadto niezwykle chętnie kupowane są terakotowe figurki, ręcznie malowane płytki ceramiczne oraz wyroby skórzane.

 

 

Polecamy!
 

Na  terenie „National Marine Park of Cancún, Isla Mujeres and Punta Nizuc” powstało niezwykłe przedsięwzięcie, które ma celu ochraniać lokalną rafę koralową od turystów (rocznie odwiedzana przez 750 tys. osób) uznawaną za jedną z najpiękniejszych na świecie. Muzeum to mieści się niedaleko wyspy. Na głębokości 9 m zatopiono 400 betonowych rzeźb naturalnej wielkości autorem tej niecodziennej wystawy jest Brytyjczyk Jason de Caires Taylor. Zatopione rzeźby są obrazem pokazują  ludzi w codziennych czynnościach i można je podziwiać z łodzi ze szklanym dnem

 

 

Mapa Isla Mujeres czyli Wyspy Kobiet