pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Valladolid to drugie pod względem wielkości miasto stanu Jukatan. Obecnie miasto zamieszkuje ok. 50.000 tysięcy mieszkańców. Leży na 40 km na wschód od Chichen Itza i 160 km na zachód od Cancun. Spokojne kolonialne miasteczko z duszą, gdzie mieszkańcy prowadzą własny tryb życia a turysta chętnie odpoczywa.

 

 

Historia

Dawniej nazywało się Zaci od nazwy religijnego miasta państwa Majów. Pierwsza próba zdobycia go w 1543 roku prowadzona przez Francisco de Montejo bratanka de Montejo Starszego została udaremniona przez  zaciekły opór Majów. Jednak Francisco de Montejo Młodszy w końcu zdobył ZACI w dniu 24 marca 1545 r. Hiszpanie wyburzyli świątynie, piramidy i pozostałości cywilizacji Majów i na jego miejsce założyli nowe miasto na klasycznym kolonialnym planie nazwali je Valladolid. Przez większą część okresu kolonialnego odległość od Meridy, wilgotność klimatu i otaczająca dżungla zapewniały Valladolid odizolowanie od władzy królewskiej i względną autonomię. Było to miasto czystej krwi Hiszpanów i Majowie mieli zakaz poruszania się po nim. Nawet pod groźbą śmierci. Stąd podczas WOJNY KAST w 1847-1848 roku Majowie właśnie tutaj skierowali pierwsze ataki. Oblężenie Valladolid trwało dwa miesiące i w końcu Hiszpanie zostali pokonani, a mieszkańcy uciekli do Meridy, bądź zginęli z rąk Majów. 

  

 

Co warto zobaczyć

W Valladolid można podziwiać wiele interesujących kościołów z czasów kolonialnych. Kościół San Bernardino de Siena i Convento de Sizal (klasztor ) uważane są za jedne z najstarszych budowli chrześcijańskich na Jukatanie. Kompleks ten zbudowano w 1552 roku i pełnił on podwójną rolę kościoła i fortecy. W środku kościoła znajduje się na ołtarzu cudowna figurka Virgen de Guadalupe. 

Wprawdzie wnętrze świątyni kryje interesujące dzieła sztuki religijnej z okresu powstania klasztoru lecz kościół sprawia wrażenie pustego, wszelkie ozdoby zdarli Indianie podczas powstań w roku 1847 i 1910.

 

  

Na wprost parku imienia Francisco Cantona znajduję sie Katedra San Gervacio, której budowlę rozpoczęto w roku 1545. Niestety na wskutek zdarzeń jakie doszły profanujących wnętrze kościoła czyli masakry biskupów jakiej  dopuścili się Majowie, ówczesny biskup w roku 1705 nakazał całkowite jego zburzenie. To co widzimy dzisiaj zostało zbudowane rok po decyzji o zniszczeniu kościoła.

 

 

Na terenie miasteczka znajduję się w ładnym parku obok muzeum, amfiteatru na otwartym powietrzu cenota  Zaci Calle 36, między Calle 39 i 37. Jeszcze piękniejsza lecz trudniej dostępna jest cenota Dzitnup znajdująca się 7 km na zachód od głównego placu Valladolid. Ponadto znajdziecie tutaj i inne budowle kościelne jak Kościół San Juan de Dios, Santa Ana, Santa Lucíaoraz Candelaria kościół w którym znajduję się figurka Virgen de la Candelaria, jej święto przypada na 2 lutego

 

 

 

Dla smakoszy kuchni Jukatańskiej polecamy min. pollo pibil, tamalez w lokalnych restauracyjkach.

Jeśli ktoś jest pasjonatem złotej biżuterii polecamy zakupy w sieci sklepików gdzie lokalni jubilerzy prześcigają się w ofertach. Na miejscowym targu zaopatrują się nie tylko miejscowi ale jest to również miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Sklepy z rzemiosłem artystycznym tego regionu, hamaki kupione od miejscowych kobiet to tylko nieliczne atrakcje tego miejsca.

Valladolid to miasteczko z duszą to ludzie , których ubiór zwłaszcza kobiet stanowi strój regionalny (sukienka majańska z pięknymi ręcznie haftowanymi wzorami). Warto tutaj przyjechać i odwiedzić Palacio Municipial siedzibę lokalnych władz z pięknie malowanymi muralami przedstawiającymi historie Jukatańskich Majów z Valladolid.

 

 

 

Mapka VALLADOLID