pl +521 984 132 8060 info@mexicoentero.pl

Płatności i napiwki w Meksyku

Ceny w sklepach w Meksyku są w większości przypadków stałe. Tym niemniej na rynkach, bądź na ulicznych straganach często należy targować się o każdą podaną przez sprzedawcę cenę. Zwykle jest tak, że towar uda nam się kupić za 2/3 ceny. Im miejsce jest bardziej turystyczne, tym bardziej podatne na targowanie, a zniżkę zawsze łatwiej uzyskać płacąc w gotówce niż kartą, i nawiązując kontakt ze sprzedającym, który skłonny jest wtedy do znacznie większych ustępstw. Przy targowaniu obowiązuje zasada szacunku dla pracy sprzedającego, lepiej odmówić zainteresowania kupnem, niż na odczepnego oferować cenę znacząco odbiegającą od wartości kupowanych rzeczy. W restauracjach przyjęte jest zostawianie 10% napiwku dla kelnerów, które jednak czasami dopisywany jest klientom już do rachunku.

Wszystkie ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, MasterCard oraz w ograniczonym zakresie American Express są honorowane w Meksyku. W razie zagubienia lub utraty karty należy niezwłocznie ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. W dużych ośrodkach turystycznych można płacić w USD, choć zaleca się płacenie w pesos ze względu na dość swobodny przelicznik dolara. Godziny otwarcia banków: pn. – pt. 9.00-17.00. Dolary amerykańskie można bez problemu wymienić na peso w hotelach, bankach i kantorach wymiany (Casa de Cambio).

W Meksyku oraz na naszych wycieczkach, nie ma możliwości płacenia i wymiany banknotów dolarowych, które są popisane długopisem, flamastrami, podarte lub posklejane. Proszę unikać takich banknotów!