pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Sian Ka’an – znajduje się we wschodniej części Jukatanu w południowym Meksyku obejmuje  625.000 ha. Położony jest 150 km od Cancun i 3 km od Tulum. W dniu 20 stycznia 1986 uznano go jako Rezerwat Biosfery Sian Ka’an, natomiast w 1987 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z uwagi za unikalną różnorodność bibliologiczną oraz historyczną.

 

 

Na obszarze rezerwatu znajdują się 23  stanowiska archeologiczne z okresu prekolumbijskiego. O pięknie tutejszych terenów świadczy sama nazwa Sian Ka’an –  co w języku majów oznacza  „miejsce, gdzie narodziło się niebo” lub ” dar z nieba „. Ilość ludzi zamieszkujących dostępne w tym celu tereny rezerwatu szacowana jest na 2000 mieszkańców, z których większość znajduje się w regionach przybrzeżnych, szczególnie w wioskach rybackich Punta Allen i Punta Herrero. Około jeden procent gruntów, w rezerwacie jest własnością prywatną.

 

 

Ochroną objęto tu podmokłe tereny wybrzeży Morza Karaibskiego z namorzynami i okresowo zalewanymi lasami równikowymi, a także przybrzeżne rafy koralowe. Rafa Koralowa składa się z więcej niż 84 gatunków koralowców, w tym  koralowiec   ” mózg”, który może osiągnąć nawet  do siedmiu metrów średnicy. Atutem rezerwatu jest zróżnicowane środowisko, na utworzenie którego miał wpływ przede wszystkim dość złożony system hydrologiczny. Na terenie rezerwatu zarejestrowano min:  115 gatunki ssaków, 276 gatunków skorupiaków, 90 gatunków rodzimych pszczół, 74 gatunki chrząszczy, 47 gatunków ważek, 310 gatunków komarów, 318 gatunków motyli.  Jest to również teren lęgowy dla 375 gatunków ptaków oraz 4 gatunków żółwi.  W części północnej rezerwatu znajdują się utworzone w czasach majów między lgunami i namorzynami kanały handlowe, łączące min. Tulum z Myuil.

 

 

Te laguny są domem dla ryb i mięczaków oraz 2 gatunków krokodyli , Crocodylus moreletii (krokodyl meksykański )y Crocodylus acutus (krokodyl amerykański). Mamy 1048 gatunków roślin i drzew. Znajduja sie tutaj takie drzewa jak mahoniowe, chicozapote,noni, cedr,  niebezpieczne  i znane ze swojej palącej żywicy Chechén oraz jej  jedyne antidotum drzewo Chacáh. Wśród przedstawicieli fauny spotyka się tu czepiaki, wyjce, tapiry, krokodyle, pekari, jaguary, manaty, delfiny, pająki, pumy, oceloty, różowe flamingi, tukany, czaple białe, czaple szare, rybołowy, ibizy i inne.

 

 

Znajdujące sie w wodach rezerwatu glony są nieocenionym źródłem pożywienia dla wielu gatunków ryb, mięczaków, owadów. Obszary namorzynowe (lasy Mangrowe) są niezbędne dla przetrwania wielu gatunków ryb, ptaków, owadów, gadów i innych roślin. W czasach prehistorycznych kanały wykorzystywane były również jako schoronisko dla zyjących tu majów np. przed huraganami, najeżcą. W rezerwacie znaleziono 4 gatunki mangrowców : Rhizophora mangle (czerwony), Avicennia germinans (czarny) Laguncularia racemosa (biały) i Conocarpus erectus (szary).

 

 

W koronach drzew gnieżdżą się liczne ptaki, korzenie oblepione są małżami, jest to teren żerowania drapieżników (węży, krokodyli ). Lasy te stanowią miejsce schronienia dla narybku,  żerowisko małp, jeleni, nadrzewnych krabów.

 

 

Do częstych cech roślin występujących w tej formacji należą: szczudlaste korzenie przybyszowe (stabilizują rośliny w grząskim podłożu), korzenie oddechowe zwane pneumatoforami (pozwalają korzystać z tlenu zawartego w atmosferze, wobec jego deficytu w podłożu), mięsiste organy ułatwiające bytowanie w warunkach silnego zasolenia oraz żyworodność (skiełkowana młoda roślina po opadnięciu od macierzystej lepiej zakotwicza się w podłożu i opiera falowaniu oraz pływom.

 

 

Namorzyny tworzone są przez rosnące w bardzo różnym zwarciu krzewy i drzewa – od pojedynczych roślin po gęsto splecione zarośla i lasy, z drzewami przekraczającymi nawet 20 m wysokości.

 

 

 

W  Rezerwacie Sian Ka’an na terenie lasu równikowego obejmującego zasięgiem min. tereny Felipe Carillo Puerto żyją min wojownik ozdobny, tukan tęczodzioby, zgiętodziobek północny, siwuszka tropikalna oraz granatówka czarnogłowa czy piranga różowogardła. Mamy też tutaj duże szanse na spotkanie rajdu mrówek koczujących i kilka ciekawych gatunków ptaków, które polują na uciekające przed mrówkami zwierzęta, jak: Dendrocolaptes sanctithomae (uważany kiedyś za podgatunek tęgostera prążkowanego) czy łaźczyk rdzawy.