pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Chaccoben w języku Majów znaczy Miejsce Czerwonej Kukurydzy znajduje się około 180 km na południe od Tulum i 85 km na północ od Chetumal.

Osada Majów założona została ok. 200 roku n.e grupując swoich mieszkańców w małej wiosce znajdującej się blisko zbiorników wodnych: Laguny del Ocho i Laguny de Chacchoben, co z pewnością zadecydowało o powstawaniu tam pierwszych wiosek już w okresie preklasycznym. Swoją świetność osiągnęła w roku 700 n.e.

 

 

 

W latach swojej świetności miasto zajmowało 70 km kwadratowych terenu. Było ważnym ośrodkiem społeczno – religijnym, zamieszkiwanym przez ok.12.000 do 15.000 mieszkańców.

 

 

Historia najnowsza Cacchoben zaczyna się w 1940 roku, kiedy Serviliano Cohuo, młody człowiek szukając miejsca na założenie swojego domu urzeczony ciszą, przyrodą i lokalizacją dotarł do dawnego miasta Majów. Przypadkowo znalazł świątynie w gruzach i postanowił osiedlić się właśnie na tym terenie. Za punkt honoru Cohuo postawił sobie opiekować się pozostałością jaką znalazł na swojej ziemi, celebrując i miejsce i zwyczaje Majów. Serviliano Cohuo ożenił się i miał siedmioro dzieci, którym przekazywał zarówno historię tego miejsca jak i opiekę nad nim. Zmarł na raka, a jego najstarszy syn przejął po nim farmę i zajmował się nią do roku 1972. Dzisiaj najmłodszy syn Serviliano Cohuo, Iwan jako przewodnik nadal przekazuje turystą historię tego miejsca oraz opowiada o dzieciństwie spędzonym pośród ruin .

 

  

W 1972 roku, w czerwcu ruiny oficjalnie zgłoszono do rządu meksykańskiego przez dr Peter Harrisona, amerykańskiego archeologa , który pracował nad projektem dla Tulane University. To właśnie Harrison stworzył pierwsze mapy Chacchoben. Przypadek sprawił, że podczas lotu helikopterem nad Meksykiem dr. Harrison wraz z ekipą zauważył na płaskim piaszczystym terenie liczne zniekształcenia i wzgórza . Okazało się, że te naturalne uformowane formacje terenu to nic innego jak zarośnięte i pochłonięte przez czas, ziemię pozostałości ruin świątyń, piramid po mieście Majów.

 

 

Jednakże, prace odkrywcze i porządkowe miasta rozpoczęto w roku 1994 i trwały one ok. 8 lat. Podczas prac wykopaliskowych odkryto liczne wyroby ceramiczne, noże obsydianowe, wazy. Styl architektoniczny struktur znajdujących się na terenie miasta wskazuje,że miasto znajdowało się pod wpływem Majów z północnego Belize. W 1994 INAH rozpoczął projekt renowacji wykopalisk w Chacchoben i dostęp do obszaru został zamknięty. W trakcie tych prac nastąpiło zidentyfikowanie kompleksów jako grupy IA i IB, a znajdujące się na tym terenie struktury zostały wydobyte i odrestaurowane. Niestety nie wszystkie. W październiku 2002 r. między rządem a społecznością Chacchoben,doszło do podpisania umowy. Rodzina Cohuo została wywłaszczona ze swojej ziemi, a odrestaurowane kompleksy zostały oficjalnie otwarte dla publiczności.

 

 
 
 
Co warto zobaczyć

Styl architektoniczny odrestaurowanych struktur świadczy, że mają one charakter administracyjny, społeczny, religijny oraz były miejscem zamieszkania grupy rządzącej i elity. Na terenie miasta znaleziono dwie stele z hieroglifami inskrypcji, lecz znajdujący się na nich tekst był praktycznie nieczytelny. Patrząc na architekturę zachowanych struktur wykazują styl architektoniczny typowy dla miast Majów leżących na ziemiach Petén, a miasto było również pod wielkim wpływem Majów z rejonów północnego Belize.

 

 

 

Jedną z dotychczas odrestaurowaną strukturą jest Wielka Platforma i prawdopodobnie stanowiła pewien rodzaj acropolu. Prawdopodobnie służyła do obrzędów religijnych i obrzędowych gdyż wznoszą się tutaj monumentalne piramidy ze świątyniami i ołtarze.

 

 

Znajdujące sie tam szerokie schody wiodą do Piramid Bliźniaczych, pomiędzy którymi znajduje się wejście na rozległy plac. Ta część miasta była również miejscem wydarzeń o charakterze publicznym.

 

 

Druga grupa budowli, nazwana Las Vías, stanowiła rezydencjalną częścią miasta. Otoczony niskimi kamiennymi platformami wykonanymi z materiałów nietrwałych, które stanowiły podstawy domów dla grupy rządzącej znajduje się podłużny prostokątny dziedziniec. Pomiędzy budynkami zachowały sie wąskie przejścia.

 

 

W innej części miasta znajduje sie kolejny kompleks architektoniczny. Obejmuje on również budowle o charakterze mieszkalnym, administracyjnym. W znajdujących się tutaj domach wzniesionych z kamienia w ich komnatach widzimy ławy i pozostałości zdobionych fasad.

 

 

Podczas prac archeolodzy zdołali zebrać nie tylko kadzielnice ozdobione wizeunkami bóstw, ale i narzędzia, krzemienne noże, ostrza z obsydianu, i pochodzące z okresu klasycznego oraz ceramikę. Te przedmioty wskazują na istnienie na terenie miasta warsztatów rzemieślniczych.

 

 

 

Dzisiaj Chacchoben jest położone wśród bujnej tropikalnej roślinności. Możemy tutaj spotkać drzewa figowe, cedrowe, mahoniowe oraz różne gatunki palm. Występują tutaj tukany i ptaki śpiewające, małpy czepiaki, wyjce, pancerniki, pekari, jelenie i szare lisy, a głębiej w dżungli żyją jaguary, pumy i tapiry. 

 

 

 

 

 Mapa