pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Wyspa Cozumel (zwana była przez Majów Ah-Cuzomil-Peten, czyli Wyspa Jaskółek) – meksykańska wyspa na Morzu Karaibskim położona ok. 20 kilometrów na wschód od wybrzeży Półwyspu Jukatańskiego. Administracyjnie stanowi jedną z dziesięciu gmin meksykańskiego stanu Quintana Roo. Cozumel to popularny wśród amatorów nurkowania ośrodek turystyczny. Główne miasto na wyspie to San Miguel de Cozumel. Jest to trzecia pod względem wielkości wyspa Meksyku i zajmuje ponad 647 km2. Powierzchnia pokryta jest nieprzeniknioną dżunglą, w której żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt.

Wyspa ma 48 km długości i 16 km szerokości. Zdecydowana większość stałych mieszkańców mieszka w San Miguel położnym na zachodnim wybrzeżu. Pozostała część wyspy to płaska nizina z gęstą szatą roślinną.

 

 

Pierwszymi mieszkańcami wyspy byli Majowie. Znaleziono także pozostałości kultury Olmeków. Wyspa stanowiła ośrodek kultu bogini Księżyca IXCHEL. Istniały tu świątynie obsługujące ruch pielgrzymkowy, zwłaszcza kobiet pragnących zajścia w ciążę. Pozostały po nich ruiny, a główną świątynię zrównano z ziemią podczas II wojny światowej, gdy zbudowano tu pas startowy dla samolotów. Największe z ocalałych ruin, San Gervasio, znajdują się niemal dokładnie pośrodku wyspy.

Pierwszym Europejczykiem na Cozumelu był w 1518 roku Juan de Grijalva. Po nim przybył tu Hernán Cortés wraz z flotą, niszcząc wiele świątyń Majów. Na wyspie żyło około 40 tysięcy Majów, jednakże ich populację wyniszczyła epidemia ospy i w 1570 jedynie 30 z nich pozostało przy życiu. Następnie wyspa była opuszczona. Sporadycznie używali jej jako kryjówki piraci. W 1848 po wybuchu trwającego ponad pół wieku powstania Majów na Półwyspie Jukatan, znanego jako Wojna Kast, Cozumel zasiedlili uchodźcy uciekający przed rewoltą. Z przechowywanej w miejscowym muzeum płyty można wywnioskować o istnieniu planów zakupu wyspy przez Abrahama Lincolna, celem osiedlenia na niej wyzwolonych czarnych niewolników. Przedłużająca się wojna domowa na Jukatanie i polityczne dyskusje podczas wojny secesyjnej w USA sprawiły jednak, że niewielką grupę byłych niewolników z USA wysłano ostatecznie na wyspę Vache u wybrzeży Haiti.

 

 

Obecnie głównym źródłem dochodu wyspy jest turystyka. Cozumel jest miejscem docelowym dla turystów zainteresowanych nurkowaniem, a także miejscem spędzania miesiąca miodowego. Wyspa posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Istnieje tu ponad 100 restauracji, wiele hoteli, niektóre z nich posiadają duże baseny, a nawet przystanie jachtowe.

 

 

 

Nie ma tu zakładów przemysłowych, wszystkie produkty przemysłowe, także spożywcze, są dowożone drogą morską spoza wyspy.

Na wyspie działają dwa uniwersytety: Universidad de Quintana Roo oraz Partenon.

Obszar wyspy nawiedzany jest przez liczne huragany. Największym huraganem w tym rejonie był Gilbert w 1987 roku. W roku 2005 wyspę nawiedziły dwa huragany: Emilly w lipcu oraz Wilma w październiku, z których większe zniszczenia spowodował ten drugi.

Sławę wyspie przyniósł film zrealizowany w 1956 roku przez meksykańskiego reżysera Rene Cordona pod tytułem „Un Mundo Nuevo bajo las aquas de Cozumel”, co w tłumaczeniu znaczy „Nowy świat pod wodami Cozumelu”. Francuski badacz mórz, podróżnik oraz filmowiec Jacques Cousteau opowiedział światu w 1960 o bogactwie raf koralowych otaczających wyspę, co sprawiło, że miłośnicy nurkowania odkryli istnienie Wyspy Cozumel. Od 1965 Cozumel otworzył się na rozwój turystki i przyjmowanie gości.

 

 

Obecnie wyspa Cozumel to najlepsze miejsce dla amatorów nurkowania i snurkowania. Dla nich przygotowano ponad 100 miejsc nurkowych, oraz 12 w których można nurkować bez butli tlenowej. Wyspa Cozumel leży na drugiej, co do wielkości na świecie rafie koralowej – Wielkiej Rafie Mezoamerykańskiej, która nazywana jest „nurkowym rajem”. Fakt ten został uwieczniony w dniu 5 czerwca 1997. Znajdujące się na wyspie tereny lasów namorzynowych zostały w dniu 02 lutego 2005 roku wpisane na Listę Konwencji Ramsar.

W dniu 11 czerwca w 1980 została uchwalona przez rząd federalny „strefa ochrony flory i fauny morskiej”, a ze względu na wyjątkowe piękno, wszystkie rafy wokół wyspy zostały uznane za Narodowy Park Morski w dniu 19 lipca z 1996 r. Isla Cozumel rozwija swoje turystyczne atrakcje już od ponad 60 lat. Wyspa początkowo odkryta i rozpropagowana przez środowisko nurków bardzo szybko stała się celem turystki międzynarodowej. Znaczna część odwiedzających to pasażerowie wycieczkowców. Rocznie ponad 2 mln pasażerów. Cozumel jest uważana także za najbezpieczniejsze miejsce w Meksyku.

 

 

Przykładowe miejsca nurkowe wokół Cozumelu.

El Paseo Del Cedral Reef – maksymalna głębokość 18 metrów. Wspaniała rafa z niezwykłymi koralami miękkimi. Podczas nurkowania podziwiać można french grunts, porkfish, cottonwick i snappers.

Palancar Reef – wspaniale zbudowana rafa sięga od 9 metrów aż do 40 metrów. Pomiędzy świetnie zachowanymi koralami znajdują się piaszczyste pasaże i jaskinie.

Punta Sur – miejsce to zlokalizowane jest na południowym krańcu Cozumel i jest głębsze od większości tamtejszych miejsc nurkowych. Wzdłuż rafy ciągnie się system jaskiń i tuneli. Najbardziej znany z nich to Devil’s Throat, który jest dosyć popularnym, ale i niebezpiecznym miejscem nurkowym. Spotkamy tu rekiny, ostroboki oraz orlenie. Możliwa głębokość nurkowań waha się od 9m do 40m, lecz najciekawsze widoki znajdują się na głębokości 24 m.

 

 

Santa Rosa Reef – przy Playa Sol i Playa San Francisco. Na głębokości od 18 do 40m znajduje się bardzo ciekawe miejsce nurkowe. Znajdują się tu wysokie kolumny koralowców z wertykalnymi ścianami poprzecinanymi kanałami. Jest to wymarzone miejsce dla pasjonatów podwodnej fotografii ze względu na zróżnicowane ukształtowanie rafy. Spotkać tu można gromady strzępielowatych, które można karmić z ręki. Santa Rosa Reef znana jest z silnych prądów, dlatego nurkowanie w dryfie jest normą.

Tormentos Reef – słynie z występujących muren oraz gruperów. Głębokość od 10 do około 20 metrów. Zarówno zaawansowani w nurkowaniu, jak i początkujący docenią piękno, które na tej rafie prezentują jej kolorowi mieszkańcy.

Yucab Reef – nurkowanie na tej rafie oferuje możliwość podziwiania nadzwyczajnej flory i fauny podwodnego świata. Na rafie znajduje się ponad tysiąc formacji koralowych na głębokości około 20- 25 metrów. Rafa jest tak duża, że nie sposób zobaczyć wszystko podczas jednego nurkowania. Różnorodność podwodnego świata to wiele gatunków korali w kształcie mózgu, kaktusa, gąbki, skorupiaki. Wielbiciele ryb odkryją tutaj wiele różnych gatunków. Zwiedzanie podwodnego świata wyspy Cozumel można zacząć od tej właśnie rafy, aby w pełni skorzystać z jej wielkości i piękna.

 

 

Polecamy

Życie na wyspie koncentruje się wokół San Miguel de Cozumel, którego uliczki są doskonałym królestwem sklepików i restauracji. W San Miguel w każda niedzielę na głównym skwerze odbywa się festiwal „The Big Local Fiesta” z meksykańską muzyką i ludowymi tańcami. San Miguel dla zwolenników shoopingu to raj zakupowy. Można tutaj kupić prawie wszystko. Wyroby rękodzieła artystycznego , towary luksusowe takie jak biżuteria z diamentów oraz innych rzadkich kamieni typu czarny koral. Kosmetyki, perfumy, alkohole i wszystko co sobie można wymarzyć. Oprócz tego pasażerowie wycieczkowców korzystają ze strefy bezcłowej.

Laguna Chankanaab to jeden z największych dzieł sztuki natury. Park ten jest uważany za obszar specjalnej ochrony fauny i flory od 1980 roku, kiedy to stał się Parkiem Narodowym. Słowo Chankanaab pochodzi z języka Majów: Chan (mały) Kanaab (morze lub ocean), odnosząc się do naturalnych lagun wewnątrz Parku. W Chankanaab możesz doświadczyć pływania z delfinami, oferowanego przez Dolphin Discovery. Na terenie parku możemy zobaczyć ponad 60 odmian palm, lilii oraz orchidei, a w wyniku unikalnego ekosystemu jest miejscem życia kolorowych ryb, mięczaków, skorupiaków i flory morskiej. Laguna łączy się z morzem poprzez dwie podziemne jaskinie co pozwala jej mieszkańcom na swobodne przemieszczanie się. Laguna otoczona jest botanicznym ogrodem.

 

 

W najstarszym hotelu La Playa działa Museo de la Isla Cozumel prezentując rafy oraz miejsca dziejowe. Na przylądku Celarain znajduje się latarnia morska Faro Celarain ( w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum poświęcone nawigacji ) oraz rząd restauracji w Playa San Francisco.

Latem na nawietrznych plażach żółwie budują gniazda. W tym samym czasie przy przylądku Morena biolodzy rozkładają obozowiska, by uchronić żółwie jaja przed kłusownikami.

W głębi wyspy znajdują się ruiny San Gervasio wraz ze świątynią IXCHEL.

 

 

 

Fauna i flora

Cozumel zamieszkuje, co najmniej 27 rodzajów endemicznych kręgowców, oraz innych zwierząt. I tak występują tutaj min.: szop karłowaty (procyon pigmaeus), ostronos białonosy oraz brązowonosy lub coati, tapir, jaszczurka przedrzeźniacz, ropucha rybia, koliber, wróbel, dzięcioł, siwuszka zmienna, antyla pasiasta, a także gady, ptaki i ssaki. W sumie 136 gatunków. To również miejsce znane z występowania trzech ptasich endemitów: złocik wyspowy, wireonek brązowy i przedrzeźniacz dwupaskowy.

 

 

Na wyspie znalazły schronienie niektóre gatunki żółwii morskich (zielony, dureń, szylkretowy), krokodyli (Crocodylus Acutus) pelikanów (pelecanus occidentalis), fregat (magnificens fregata), gacków (mexican mycronycteris megalotis), i szarych lisów (urocyon cinereoargenteus). Flora wyspy zawiera 105 gatunków roślin naczyniowych, z których 2 gatunki należą do paprotników, 2 do nagonasiennych i 101 do okrytonasiennych (21 do roślin jednoliściennych i 80 dwuliściennych).

 

 

Dość popularne na wyspie są lasy mangrowe. Możemy tutaj znaleźć mangrowce czerwone (Rhixophora mangle), czarne (Avicennia germinans), i białe (Laguncularia racemosa).

 

 

 

Rafa jest tworzona przez koralowce i zamieszkana przez tysiące żywych, tropikalnych organizmów morskich, które są reprezentowane przez setki gatunków. To tutaj swoje miejsce do egzystencji znalazły korale (twarde i miękkie), gąbki, skorupiaki, mięczaki, szkarłupnie i ryby rafowe. Zbiorowiska roślinne są reprezentowane również przez glony, których jest ogromna różnorodność. Wielkie znaczenie ekologiczne mają w tym ekosystemie sinice i znajdujące się tutaj mikroorganizmy. W morzu możemy spotkać min. gigantyczne zawilce (condylactis gigantea), koralowce zwane mózgowymi (diploria strigosa), koral ogniowy (millepora alcicornis ), koral czarny (antipathes pennacea), krewetki (periclimenes yucatanicus), czerwony pustelnik (Paguristes cadenati),

 

 

królowa muszli (strombus gigas), szary rekin pielęgniarka (ginglymostoma cirratum), rekin tygrysi (galeocerdo cuvieri), rekin cytrynowy (negaprion brevirostris), żarłacz tępogłowy (carcharhinus leucas), rekin młot (sphyrna mokarra),

 

 

orleń cętkowany (aetobatus narinari), barakudy, murena cętkowana (gymnothorax moringa), murena zielona (gymnothorax funebris), koniki morskie (hippocampus reidi), ryba motyl (chaetodon capi stratus), ryba niebieski anioł (holacanthus isabelita), papugoryby (scarus vetula) i wiele innych stworzeń tego podwodnego świata.

 

 

 

Wyspa Cozumel to niewątpliwie raj na ziemii. Kusi białymi plażami i turkusem morza. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zapraszamy i polecamy.

Wykaz hoteli na Wyspie Cozumel

Hotele na Wyspie Cozumel
Casa del Mar Cozumel
Casa Mexicana Cozumel

Coral Princess Hotel and Resort

Cozumel Palace
El Cozumeleño Beach Resort

El Cid La Ceiba Beach Hotel

Fiesta Americana Cozumel All Inclusive

Hacienda San Miguel Cozumel

Hotel B Cozumel
Hotel Barracuda
Hotel Cozumel and Resort
Hotel Plaza Cozumel
Iberostar Cozumel
 La Casona Real
 Marycarmen

Melia Cozumel Golf All Inclusive

Occidental Grand Cozumel
Park Royal Cozumel

Playa Azul Golf Scuba and Spa

 Presidente InterContinental Cozumel Resort and Spa

 Secrets Aura Cozumel
 Suites Bahia
 Suites Colonial
 Sunscape Sabor Cozumel
 The Landmark Resort of Cozumel
 Villablanca Garden Beach Hotel
Vista del Mar Hotel

 Mapa ISLA COZUMEL