pl whatsapp +52 9841328060 info@mexicoentero.pl

Campeche pełna nazwa miasta San Francisco de Campeche – miasto w Meksyku, od 1867 roku stolica stanu Campeche, położone na zachodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan, nad Zatoką Meksykańską. Dzisiaj raczej nie używa się pełnej nazwy miasta , wymawiane jest w skrócie jako Campeche. Dawniej było handlową wioską Majów zwaną Ah Kin Pech ( co znaczy miejsce węży i kleszczy).

 

 

 W mieście portowym Campeche przeszłość miesza się z teraźniejszością – zabytkowe śródmieście otaczają nowoczesne dzielnice. Po zniszczeniach spowodowanych huraganem ( 1995 ) odrestaurowane historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w grudniu  1999 roku. Większą część budynków zniszczył cyklon w 1807r.

 
 
 
Historia

Hiszpański konkwistador Hernandez de Cordoba wylądował w tej okolicy jako pierwszy Europejczyk w dniu 22 marca 1517r. Wyprawa, którą poprowadził z Santiago de Cuba  ( trzy żaglowce i 110 ludzi ) wylądowała obok wioski o nazwie Ah-Kin-Pech. Następnie Hiszpanie przenieśli się w rejon Champotón gdzie zostali zaatakowani przez miejscowych wojowników. Blisko jedna trzecia ekspedycji zginęła, a sam Francisco Hernández zmarł na skutek odniesionych ran zaraz po powrocie na Kubę.

 
 

W  1540 roku Francisco de Montejo Młodszy (El Mozo) rozpoczął prawdziwy podbój rejonu Campeche i Jucatanu . Kolonialne Campeche powstało w miejscu dawnego miasta Majów nazywającego się Canpech lub Kimpech. To stare miasto w opisach miało ponad 3 000 domów i różnych budowli. W dniu 4 października 1540r. nadał osadzie nazwę Villa de San Francisco de Campeche.

 
 

 

Osada stała się najważniejszym portem na półwyspie Jukatan w czasach kolonialnych. Stąd wysyłano do europy ogromne ilości drewna i korzeni do produkcji barwników tekstylnych oraz złota i srebra.

 

 

Wielokrotnie napadali na nie piraci angielscy, francuscy i holenderscy. Pośród nich wymienia się takich jak: John Hawkins, Francis Drake, Diego de Mulatto, Henry Morgan, Lewis Scot czy Roche Braziliano.

 
 
 

Do dziś w mieście można znaleźć wiele podziemnych korytarzy-kryjówek, w których chroniły się kobiety i dzieci podczas napadów korsarzy. Największą tragedię Campeche przeżyło w 1685 roku gdy piraci pod wodzą Laurensa de Graafa zaatakowali miasto i okoliczne hacjendy i przez miesiąc wymordowali prawie jedną trzecią ludności. 

 

 

Po 160 latach napadów, grabieży, gwałtów, mordów i zniszczeń król hiszpański nakazał umocnić miasto aby położyć kres powtarzającemu się reżimowi. W  latach 1686 -1704 zbudowano mury obronne o długości 2.5 km, szerokości 2,5 m i wysokości dochodzącej do 8 m , osiem bastionów (baluartes) oraz w XVIII w. dwa forty chroniące miasto przed atakami. W dniu 1 października 1777 r. Król Karol III Hiszpański podniósł osadę do rangi miasta.

 
 
 
 
Co warto zobaczyć?

Ulice oznaczone parzystymi numerami biegną wzdłuż morza i rozpoczynają się od Calle 8, zaraz za murem miejskim, a te z numerami nieparzystymi prowadzą w kierunku lądu. Do czasów współczesnych ocalało w niezłym stanie siedem z ośmiu bastionów, można je zwiedzać w czasie spaceru wzdłuż Avenida Circuito Baluartes.

 

BALUARTE SAN CARLOS

Zbudowany w XVII w został poświęcony królowi Karolowi II. Mieści się w nim obecnie Muzeum Miasta. Była to pierwsza twierdza, zbudowana na powierzchni 840 metrów; chroni Puerta de la Mar.

 

 

BALUARTE SANTIAGO

Mury tej reduty kryją niewielki ogród botaniczny Xmuch’haltun z palmami, agawami i innymi miejscowymi roślinami. Jest tutaj ponad 200 gatunków roślin podzwrotnikowych.

 

 

BALUARTE SAN PEDRO

Jego powierzchnia wynosi 780 metrów kwadratowych i został ukończony w 1702 roku. Obecnie mieści się tutaj muzeum rzemiosła . W 1824 roku odegrał ważną rolę podczas walk przeciwko rządowi Meridy z Generałem Santa Ana. Był schroniskiem dla wojska i magazynem amunicji oraz więzieniem.

 

 

BALUARTE FRANCISCO

Chronił la Puerta de la Tierra (Bramę Ziemi),obecnie znajduje się tutaj biblioteka INAHu.

 

 

BALUARTE SAN JUAN
 Zbudowany w 1698 miał pełnić rolę obrony i ochrony la Puerta de la Tierra. Jest on uznawany za arcydzieło inżynierii. Zbudowany na powierzchni 764 metrów.
 
 
 
 
 
BALUARTE DE LA SOLEDAD

Jego powierzchnia wynosi 2344 m², składa się z 3 pokoi i portali, zbudowany między 1690 i 1692. Chronił Bramę Morską, i jest największym odcinkiem murów obronnych miasta . Obecnie znajduje się tutaj Museo de Arquitectura Maya i Museo de Estellas Mayas z interesującym zbiorem Steli pochodzących z terenów grzebalnych min. z oddalonej od miasta o 40 km wyspy Jaina.

 

 

BALUARTE SANTA ROSA
Zbudowany na cześć św Róża z Limy, bastion o powierzchni 1157,45 metrów. Dzisiaj znajduje sie tutaj Galeria Campeche.
 
 
 
 
 
 
Do starej części miasta prowadzą dwie oryginalne bramy miejskie.
 
O strony lądowej PUERTA DE LA TIERRA ( Brama Ziemi ) wybudowana 1732 r jest wspaniałym tłem do pokazania scen z burzliwej historii okolic podczas przedstawiania zajmującego pokazu typu światło i dźwięk. Znajdują się tutaj duże armaty z brązu, wykonane we Francji w XVIII wieku, który zostały uratowane w czasie zalania miasta. Ma wysokość 8,40 m, 2,60 m podstawy i grubość 2,27 metrów.

 

  

PUERTA DE LA MAR ( Brama Morska ) pełni obecnie rolę łuku tryumfalnego. Zbudowany w XVII i XVIII wieku, rozebrany w 1893 roku i przebudowany w 1957 roku. Dawniej był głównym wyjściem z miasta na morze.

 

 

Aby ukrócić napady pirackie zbudowano w XVIII wieku również dwa forty rozmieszczono strategicznie na obu flankach miasta.

 

 

FUERTE SAN MIGUEL

 

Znany rówież współcześnie pod nazwą Museo Regional de Campeche. Budowę fortu rozpoczęto przez  Augustyna Crame w 1779. Po wybudowaniu, oryginalny projekt został zmodyfikowany przez pułkownika Inżyniera, Juana José de León, który w 1801 roku zakończył budowę, wzbogacając ją o dwa małe bastiony wystające do strony lądu w celu ochrony bram. Ten budynek był częścią systemu fortyfikacji, Campeche.

 

 

 

 

Do twierdzy wchodzi się przez most zwodzony. W warowni warto przyjrzeć się armatom oraz zwiedzić małe, lecz ciekawe Museo de la Cultura Maya ze zbiorami prezentującymi kulturę Majów. Na szczególną uwagę zasługują figury z terakoty z miejscowości Jaina oraz interesujące tablice poglądowe prezentujące wszystkie kultury prekolumbijskie.

 

 

FUERTE SAN JOSE EL ALTO

Znany jako „zamek z trzema kamieniami”. Wybudowany w 1792 roku i zamieniony na muzeum w 1995 r .

 

 

Miłośnicy marynistyki powinno wybrać się do Museo de Barcos y Armas z bogatą kolekcją, w skład której wchodzą m.in. modele statków z czasów kolonialnych i pirackich, XVIII wieczny oręż, różnorodne zabytki sztuki sakralnej, rękopisy . Z twierdzy roztacza się piękny widok na miasto.Jego powierzchnia wynosi około 1828,79 metrów.

 

 

CASA DEL TENIENTE DEL REY

Jeden z najpiękniejszych domów kolonialnych miasta zbudowany w późnym okresie XVIII wieku.  Kiedyś dom  porucznika królewskiego, dawna rezydencja wojskowego przedstawiciela króla Hiszpanii na Jukatanie. Do 1995 roku działało  w nim nowe Muzeum Regionalne gromadzące eksponaty z wykopalisk archeologicznych związane z historią Campeche, m.in. przedmioty znalezione w grobach Calakmulu, w tym cenną maskę.Dzisiaj siedziba biur INAH w Campeche.

 

 

PARQUE PRINCIPAL

Miejsce z wytwornymi podcieniami i współczesną estradą na środku. stąd wyruszają również otwarte tramwaje, którymi można zwiedzić miasto.

 

 

CATEDRAL DE LA CONCEPCION

Stoi w miejscu budowy pierwszego kościół na Jukatanie, którego budowę rozpoczął  w 1540r. F. Montejo El Mozo. Na początku mały kościółek kryty strzecha wykonany z wapna pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, w późniejszym okresie tj.1760 roku dobudowano kaplicę Jezusa, a 100 lat później wieżę zwaną La Campechana z zegarem.

 

 

Status katedry kościół otrzymał w 1895 roku przez papieża Leona XIII. W kościele znajduję się święty grób z rzeźbionej kości słoniowej, przybrany aniołami ze srebra. Budynek ten sąsiaduje z pięknymi starymi domami z okresu kolonialnego.

 

 

IGLESIA SAN ROMAN

Zbudowany jako kaplica ku czci San Román Mártir w 1563. W bocznej nawie znajduje się rzeźba Chrystusa na krzyżu wykonana z czarnego drzewa ze srebrnymi wykończeniami. Rzeźbę wykonaną we Włoszech przywiózł do Campeche bogaty kupiec Juan Cano de Coca Gaytán w roku 1565.

 

 

Co roku we wrześniu tysiące wiernych przybywają do kościółka aby oddać cześć i podziękować za cudai oddać sie dalszej opiece Czarnemu Chrystusowi z San Roman. Kaplica został przebudowany i powiększony do proporcji obecnego kościoła.

 

 

PALACIO MUNICIPIAL

Budynek został zbudowany w 1846 roku. Instytucja zakończyła działalność w dniu 14 kwietnia 1874 budynek został opuszczony aż do 1892 , i przekształcony na koszary. Obecnie znajduje się tutaj biblioteka miejska.

 

 

IGLESIA SAN FRANCISCO

XV- wieczny kościół San Francisco z pięcioma rzeźbionymi w drewnie ołtarzami, utrzymanymi w cynobrowej czerwieni i bieli. Idąc w kierunku północnym, dociera się do klasztoru San Francisco. W tym miejscu w 1517 r. odprawiono podobno pierwszą chrześcijańską mszę na ziemi meksykańskiej, a w 1562 r. ochrzczono wnuka Hernana Cortesa, Jeronima.

 

 

MERCADO

Na targ warto sie wybrać zwłaszcza podczas fiesty. Sprzedaje się tam wiele niezwykłych pamiątek m.in. huipil, rodzaj kapeluszy panama i wyroby rzemiosła artystycznego z szylkretu, muszli i twardych gatunków drewna.

 

 

RESTAURACJE I BARY

W centrum Campeche jest wiele restauracji, zwłaszcza przy Calles 8 i 10. Owoce morza, dostępne prawie wszędzie, smakują wyśmienicie – godne polecenia są pan de cazón (rodzaj lasagne na bazie tortilli i siekanego mięsa rekina) i krewetek (camarones) w ostrym sosie. Na śniadanie, kawiarnie przy Calle 8, przy urzędach rządowych, serwują duży wybór dań, od tacos i świeżych soków po ciastka. W późniejszych godzinach, w kawiarni na środku placu można napić się wybornej kawy i skosztować lodów domowej roboty. W okolicach Instituto Campechano (C 10 i C 63) znajdują się liczne bary dla studentów, a na targu, po wschodniej stronie murów, jest wiele comedores oferujących tanie i smaczne obiady. Ulubionym miejscem mieszkańców są paradores de cockteleros na Malecón – kioski sprzedające owoce morza, czynne do około 4.00 nad ranem. Niewiele lokali jest czynnych do późnej nocy, ale naprawdę warto wybrać się na taras na dachu baru Puerta Campeche (tylko w piątki i soboty), choćby dla cudownych widoków

 

 

 

 Mapka CAMPECHE